Aktywność fizyczna modeluje... twój mózg!

25.06.2020
Poznaj siłę umysłu
Aktywność fizyczna modeluje... twój mózg!

Gdy ćwiczymy, to męczymy się, pocimy, wychodzimy ze strefy komfortu, pokonujemy swoje słabości, ale dzięki temu stajemy się silniejsi. Regularna aktywność fizyczna przynosi zamierzone efekty: atrakcyjne ciało, większa siła i witalność. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak bardzo twój styl życia wpływa na pamięć i prawidłowe funkcjonowanie umysłu? Jeśli nie, to koniecznie (najlepiej przed kolejnym treningiem) przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak wysiłek fizyczny wpływa na mózg!

Aktywność fizyczna Polaków - najnowsze dane

Regularne ćwiczenia podejmujemy najczęściej z intencją dla bardziej zadowalającego wyglądu naszego ciała, zrzucenia nadprogramowych kilogramów, relaksu, lepszego samopoczucia, współzawodnictwa i w celu realizacji sportowej pasji.

„Pozazawodową aktywność fizyczną, podejmowaną przynajmniej raz w tygodniu, wskazuje 54% badanych osób (z tego 21% mówi, że ćwiczy raz lub dwa razy w tygodniu). Zaangażowanie najbardziej aktywnych Polaków jest coraz większe – już 19% z nich ćwiczy 5 razy w tygodniu”.

Mogłoby się wydawać, że te wyniki są optymistyczne, ale nie do końca - na tle Europy pod względem ogólnego poziomu aktywności fizycznej, znajdujemy się na 6 miejscu od końca! Powód? Najczęściej wymienia się niewystarczający dostęp do infrastruktury sportowej, brak motywacji i dostrzegania istotnych zalet, jakie płyną z regularnych ćwiczeń fizycznych. Warto więc zacząć od poznania ich wszystkich - od stóp do głów! Napisaliśmy o nich w tym artykule: „Jak ruch wpływa na nasze życie?”, a w tej publikacji skupimy się wyłącznie na głowie.

Wpływ treningu na mózg - 7 głównych korzyści

  1. Dotlenienie i jasność umysłu - ćwiczenia fizyczne powodują przyspieszenie krążenia krwi w organizmie, a wraz z nią dostarczany jest tlen i substancje odżywcze, które docierają również do mózgu. Ma to wpływ na jego aktywność, koncentrację, a nam po prostu myśli się dużo lepiej!
  2. Stymulacja pamięci - każda nowa forma ruchu jest zapamiętywana przez układ nerwowy, a dokładniej przez korę mózgową. W sprawnym opanowywaniu nowych technik biorą udział móżdżek i jądra podkorowe. Nabyte i zapamiętane ruchy trafiają do pamięci wtórnej, w której pozostają z nami na zawsze. Dlatego też nigdy nie zastanawiamy się, jak to jest chodzić, biegać, czy jechać na rowerze. Zawsze jesteśmy w stanie przyswoić nawet najtrudniejsze ruchy, które z czasem przychodzą nam z dużo większą łatwością.
  3. Komórki nerwowe jak noweaktywny styl życia oddziałuje na neuroplastyczność mózgu, czyli jego naturalną zdolność do odbudowywania się, adaptacji i uczenia. Dzięki zewnętrznym bodźcom ruchowym aktywizowane są dotychczasowe neurony, ale także powstają między nimi nowe połączenia. Gdy ćwiczymy, mózg produkuje specyficzne białko BDNF (ang. brain-derived neurotrophic factor), które odpowiada za odnowę starych komórek nerwowych i powstawanie nowych. Przewaga w tworzeniu się nowych szlaków nerwowych nad tymi, które uległy rozpadowi, uzyskiwana dzięki m.in. regularnej aktywności fizycznej, pozwala nam na uzyskanie zadowalającej aktywności naszego mózgu.
  4. Lepszy humor i pozytywne myśli w głowie - mówi się, że trening dobrze wpływa na mózg i wydzielają się przy tym hormony szczęścia. Dokładniej zawdzięczamy to pracy nerwowemu układowi współczulnemu i reaktywności osi podwzgórze–przysadka–nadnercza, które dzięki wspomnianym ćwiczeniom zapewniają prawidłowy poziom neuroprzekaźników w mózgu, m.in. serotoniny, dopaminy czy endorfiny, odpowiedzialnych za nasz nastrój.
  5. Mniej stresu - regularny wysiłek fizyczny wspiera nasz stan emocjonalny i adaptację do zmian. W życiu dostrzegamy więcej pozytywów i łatwiej radzimy sobie ze stresem za sprawą regulacji prawidłowego poziomu kortyzolu oraz adrenaliny, które produkowane są w sytuacjach stresowych.
  6. Kreatywność i nieszablonowe myślenie - osoby, które regularnie ćwiczą, cechują się większą efektywnością w pracy typowo umysłowej, myślą szybciej, kreatywniej i potrafią się dobrze zorganizować.
  7. Młodość na dłużej - umiarkowana aktywność fizyczna o charakterze aerobowym oddziałuje na antyoksydacyjny potencjał organizmu, który może być pomocny w walce z wolnymi rodnikami. Co prawda, podczas ćwiczeń fizycznych powstają utleniacze, ale odpowiednio dobrana forma, intensywność i częstotliwość treningu sprzyja utrzymaniu równowagi między utleniaczami (wolnymi rodnikami), a przeciwutleniaczami (antyoksydantami).

Minimum aktywności fizycznej o charakterze prozdrowotnym WHO uznała 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo. Zaleca się jednak, aby każdy z nas rozszerzył te zalecenia o co najmniej 30 minut aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu każdego dnia. Każda forma aktywności fizycznej będzie korzystniejsza niż siedzący tryb życia!

Nie zapominajmy o odżywianiu!

Na korzyści wynikające z aktywności fizycznej zapracowujemy sobie dzięki ćwiczeniom fizycznym, ale również dzięki diecie, w której warto uwzględnić cenne witaminy i składniki mineralne potrzebne dla utrzymania sprawności mózgu na dobrym poziomie. O tym, co jest najlepsze w diecie dla mózgu, dowiesz się z tego artykułu: „Menu dobre dla... umysłu - w każdym wieku!”, a poniżej znajdziesz to, na co warto szczególnie zwrócić uwagę, komponując swój jadłospis.

  • Ryby morskie – zawierają kwasy omega-3 i należące do tej grupy kwasy DHA i EPA.
  • Produkty bogate w magnez, takie jak: płatki owsiane, kasza gryczana, banany, szpinak czy kakao.
  • Rośliny strączkowe, którymi warto urozmaicić dietę bogatą w białko pochodzenia zwierzęcego. Fasola, ciecierzyca, soczewica, groch czy bób są dobrym źródłem magnezu, selenu, żelaza.

Jako uzupełnienie normalnej diety można również rozważyć dodatkową suplementację. Dla przykładu: kwasy tłuszczowe DHA i EPA znajdują się w suplemencie diety Doppelherz aktiv Dla mózgu. Kwas dokozaheksaenowy (DHA), przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz widzenia (korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie) i wraz z kwasem eikozapentaenowym (EPA) przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca (korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg EPA i DHA dziennie). Ponadto zawarte w Doppelherz aktiv Dla mózgu witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, witamina B12), wspomagają pracę układu nerwowego, a cynk, pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych.

Zawierający się w Doppelherz aktiv Magnez-B6 Forte 400 magnez jest cennym składnikiem mineralnym, który m.in. pomaga w prawidłowym funkcjonowania mięśni, a także układu nerwowego i przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Magnez, selen i żelazo to trzy składniki mineralne, które wchodzą w skład suplementu diety Doppelherz® system VITALIFE SHOTS. Magnez jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mięśni, a selen, cynk i żelazo wspierają odporność. Ponadto produkt zawiera także tiaminę i głóg, które wspomagają pracę serca, żeń-szeń pomagający zachować uczucie energii oraz jod, który pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych i w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Potencjał naszego mózgu jest większy, niż myślimy! Aktywność fizyczna nie tylko pozwala nam na przekraczanie własnych barier, które są w nim ukryte, ale jak widzisz, naturalnie wspiera jego zdolności. Jeśli prowadzisz zdrowy styl życia, ćwiczysz i odżywiasz się prawidłowo, to mamy nadzieję, że twoja Siła Umysłu będzie rosła wraz z twoją kondycją fizyczną. Powodzenia!

 

Źródła:

Raport MultiSport Index 2019, Aktywnie po zdrowie, II edycja badania aktywności fizycznej oraz sportowej Polaków zrealizowana przez Kantar na zlecenie Benefit Systems, dostęp internetowy: https://www.benefitsystems.pl/, (07.05.2020 r.).

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Ćwiczenie mózgu na siłowni, czyli jak aktywność fizyczna wpływa na neuroplastyczność, dostęp internetowy: https://nauka.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_Sz8leL0jYQen/74541952/142395535, (07.05.2020 r.).

Wojciech Wojtasik, Aleksandra Szulc, Michał Kołodziejczyl, Adam Szulc, Wybrane zagadnienia dotyczące wpływu wysiłku fizycznego na organizm człowieka, Journal of Education, Health and Sport, 2015, 5 (10), str.: 363.

Patrycja Wiktorczyk, Wpływ aktywności fizycznej na funkcje poznawcze, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, 2011-2014, str.: 124-130.

Agata Żaroń, Małgorzata Piskunowicz, Aktywność fizyczna a wybrane aspekty kondycji psychicznej osób starszych, Rocznik Andragogiczny, Nr 24, 2017, str.: 128-136.

Barbara Gieroba, Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2019, Tom 25, Nr 3, str.: 153-161.

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?