Poznaj 10 ciekawostek na temat mózgu!

25.06.2020
Poznaj siłę umysłu
Poznaj 10 ciekawostek na temat mózgu!

Ludzki mózg jest doprawdy fascynującym organem! Choć naukowcy wciąż nie zbadali jego właściwości w 100%, to już teraz można stwierdzić, że to najbardziej zaawansowana „maszyneria” w królestwie zwierząt. Co ciekawe, przez długi czas uważano, że to inne narządy – na przykład serce lub wątroba – są tymi najważniejszymi organami, stanowiącymi „centrum dowodzenia”. Dziś na szczęście możemy opierać się na wiedzy naukowej, a nie filozoficznych domysłach.

Co mówi nauka?

Zgromadziliśmy dzisiaj 10 ciekawostek dotyczących budowy i funkcjonowania mózgu. Niektóre być może będą dla ciebie nowością, albo pozwolą ci jeszcze lepiej zrozumieć fenomen tego narządu.

 • Mózg składa się z 10 miliardów neuronów, a każdy z nich może mieć nawet 10 tys. połączeń z innymi komórkami. To daje nam łącznie nawet 100 bilionów połączeń nerwowych. Trudne do wyobrażenia? Posłużmy się zatem przykładem, który nieco zwizualizuje ten rząd wielkości – otóż 100 bilionów złotych ważyłoby prawie milion ton! Ciężko sobie wyobrazić taką kwotę, a tym bardziej to, jakim cudem dałoby się ją przetransportować i wydać.
 • Kolejna ciekawostka matematyczna – wspomniane wyżej połączenia nerwowe mają łącznie prawie 160 tys. km długości. Wystarczająco, by opleść ziemię czterokrotnie! Nic zatem dziwnego, że tak ważne jest odpowiednie odżywianie mózgu.
 • Ludzki mózg waży około 1,5 kilograma, co stanowi ok. 1,5-2% masy ciała dorosłego człowieka, ale zużywa on aż 20% znajdującego się w krwioobiegu tlenu. Jest zresztą na niego bardzo wrażliwy (już po 5-6 minutach bez tlenu nasz mózg umiera), dlatego tak ważne jest regularne dotlenianie się na świeżym powietrzu i wietrzenie pomieszczeń, w których spędzamy dłuższy czas.
 • Skoro nasz mózg jest tak aktywny, nie może dziwić fakt, że w trakcie dnia generuje około 25 watów energii – wystarczająco, by rozświetlić żarówkę.
 • Nasze „centrum sterowania” nie wygląda na pierwszy rzut oka imponująco – składa się w 80% z wody, w związku z czym konsystencją przypomina miękkie tofu lub żelatynę. Tak duża zawartość H2O powoduje jednak, że nawet 2%-owe odwodnienie już wpływa na naszą pamięć, koncentrację i inne zdolności poznawcze.
 • Na funkcjonowanie tego narządu wpływ ma także wiele innych czynników, w tym prawidłowe odżywianie mózgu, a więc dieta bogata w witaminy i składniki mineralne. Ale równie istotna jest regeneracja, a więc odpowiednia ilość i jakość snu, podczas którego narząd ten poddawany jest swoistemu „resetowi” – odczuwamy to jako nabranie dystansu do problemów i silnych emocji, a także poprzez wzrost kreatywności (w nocy mózg łączy przeżycia ostatnich dni w konkretne „opowieści”, co czasem pozwala nam po przebudzeniu rozwiązać problemy, nad którymi głowiliśmy się od dłuższego czasu). Istotne jest również regularne „trenowanie” mózgu rozrywkami intelektualnymi, aby zapobiec wczesnemu zanikaniu zdolności poznawczych. Więcej o tym jak kompleksowo zadbać o witalność rodzącą się z mózgu przeczytasz tutaj.
 • To nie jest tak, że po hucznej imprezie zapominamy część poprzedniego wieczoru. Gdy przesadzimy z alkoholem, mózg po prostu chwilowo traci zdolność tworzenia wspomnień.
 • Nasz mózg posiada niezwykłą zdolność adaptacji. Udowodniono, że usunięcie nawet znacznej części tego organu, może pozostać bez większego wpływu na nasze funkcjonowanie, ponieważ reszta mózgu z powodzeniem „uczy się” i przejmuje kontrolę nad konkretnymi umiejętnościami i funkcjami. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe – wiele zależy od tego, którą dokładnie część narządu mielibyśmy utracić.
 • Choć mózg pełni rolę centralnego układu nerwowego, nie posiada… nerwów. To znaczy tyle, że mózg „nie boli”. Oczywiście odpowiednio unerwione są za to wszelkie powłoki go okalające.
 • Aż 60% ludzkiego mózgu stanowi tłuszcz, a 25% cholesterolu obecnego w organizmie magazynuje się właśnie w nim. To dlatego odpowiednie odżywianie mózgu, a więc zbilansowana, zdrowa dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe jest tak ważna dla zachowania pełnej sprawności tego narządu.

Na koniec, skoro jesteśmy w temacie diety, warto odnotować, że wiele osób decyduje się na stosowanie suplementów diety, zawierających składniki wspierające nasz mózg. Jakie konkretnie? Wymienić tu warto na pewno suplement diety Doppelherz aktiv Dla mózgu, który zawiera:

 • miedź, ryboflawinę i niacynę wspomagające pracę układu nerwowego;
 • cynk pomagający w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych;
 • witaminy z grupy B: tiamina, wit. B6, wit. B12 pomagające w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych.

Innym preparatem od Doppelherz jest suplement diety Doppelherz aktiv Omega-3 Forte 1400. Jego najważniejszym składnikiem są kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, w tym kwas DHA, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i widzenia (korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie). Ponadto ten suplement diety zawiera również witaminę E, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

 

 

Źródła:

A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka. Wyd. 1(2). T. 4: Układ nerwowy ośrodkowy. Warszawa: PZWL, 1981, s. 317.

Adler, S.R. Sleep paralysis: Night-Mares, Nocebos, and the Mind-Body Connection: Studies in Medical Anthropology. New Brunswick, NJ: Rutgers University Press (2011).

Wagner U, Gais S, Haider H, Verleger R, Born J (2004) Sleep inspires insight. Nature 427: 352-355. doi:10.1038/nature02223

https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/co-dzieje-sie-z-mozgiem-podczas-snu/k11xyfz

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?