Dlaczego nie mogę szybko zasnąć?

23.09.2020
Wycisz się
Dlaczego nie mogę szybko zasnąć?

Wielu z nas świetnie zna ten stan – kładziemy się do łóżka, zmęczeni po całym dniu i jedyne czego pragniemy to zasnąć, lecz sen nie nadchodzi. Są też inne sytuacje – w ogóle nie czujemy, że chce nam się spać pomimo późnej godziny, a następny dzień zapowiada się bardzo pracowicie lub intensywnie. Zaczynamy przewracać się z boku na bok, czekając na nadejście snu, lecz jedyne co odczuwamy to pogłębiający się niepokój. Dlaczego nie możemy szybko zasnąć?

Przyczyn trudności w zasypianiu może być wiele. Warto je poznać, a następnie zatrzymać się na chwilę i w spokoju zastanowić się, które mogą dotyczyć bezpośrednio nas samych.

Jest mi niewygodnie!

Jedną z najbardziej oczywistych przyczyn jest brak komfortu i higieny snu. Niewygodne łóżko, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w sypialni, nieodpowiednia pościel albo niewygodna piżama, hałas i światła z zewnątrz, zbyt duże natężenie bodźców pochodzących z zewnątrz – wszystko to nie sprzyja zaśnięciu.

Optymalna temperatura dla dobrego snu to 18-22 stopni Celsjusza – wywietrzmy sypialnię przed snem, a jeśli nam to nie przeszkadza – zostawmy na noc uchylone okno. Może czas pomyśleć o zmianie materaca na taki o odpowiedniej twardości, a także przyjrzeć się naszej poduszce, kołdrze, piżamie – czy są wykonane z oddychających materiałów? Jeśli dokucza nam światło i hałas z zewnątrz, pomyślmy o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci rolet czy grubych zasłon.

Wiem, że nie żyję zdrowo… ale czy to może wpływać na mój sen?

Sprawy nie ułatwiają również obfite, tłuste lub późne kolacje oraz szkodliwe nawyki w postaci picia kawy, napojów zawierających kofeinę takich jak np. cola oraz alkoholu przed udaniem się do łóżka. Jeśli dochodzi do tego regularny brak ruchu i aktywności fizycznej w ciągu dnia – możemy uznać, iż taki styl życia może być przyczyną naszego wieczornego dyskomfortu lub długiego czasu zasypiania.

Ostatni posiłek powinno spożywać się na 2 godziny przed pójściem spać, najlepiej też odpuścić sobie tłuste potrawy. Pamiętajmy, żeby nie traktować alkoholu jako środka nasennego, ponieważ sen po nim jest płytszy, mniej regenerujący i często krótszy.

Melatonina – czy to możliwe, że mam jej za mało?

Kolejną istotną kwestią jest nasze przywiązanie do smartfonów, laptopów i telewizorów. Często towarzyszą nam do późnych godzin nocnych. Przeciwwskazaniem do ich używania w łóżku są nie tylko emocje, jakie wywołuje w nas przeglądanie Instagrama, rozmowy na Messengerze i oglądanie filmów, ale również pochodzące z ich ekranów tzw. niebieskie światło, które ma działanie rozbudzające oraz zaburza prawidłowe wytwarzanie się w organizmie melatoniny, hormonu pomagającego w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie. Nieregularny tryb życia oraz kładzenia się do łóżka praktykują często osoby młode, studenci, ale i pracujący rodzice, obciążeni wieloma obowiązkami, na których wypełnienie nie zawsze wystarcza czasu w ciągu dnia. Zbyt małą ilość melatoniny w organizmie mogą mieć też osoby pracujące w trybie zmianowym oraz podróżujące samolotem i doświadczające nagłej zmiany strefy czasowej (tzw. jet lag).

Jeśli przyczyną tego, że nie możemy szybko zasnąć jest zbyt mała ilość melatoniny, możemy ją suplementować, przyjmując preparat z melatoniną renomowanego producenta, zakupiony w aptece, gdyż tylko takie zalecane są przez GIS (Główny Inspektorat Sanitarny). Doppelherz® aktiv Melatonina DUO to nowoczesny suplement diety w postaci tabletek o dwufazowym działaniu. Dzięki ich dwuwarstwowej budowie melatonina uwalniania jest w dwóch fazach. W pierwszej fazie uwolnienie następuje wkrótce po przyjęciu tabletki, co pomaga w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie. W drugiej fazie uwalnianie melatoniny jest przedłużone, co umożliwia jej stopniowe uzupełnianie w organizmie podczas snu*. Korzystne działanie występuje w przypadku spożycia 1 mg na krótko przed pójściem spać, czyli takiej ilości, jaką zawiera jedna tabletka. Melatonina pomaga również w łagodzeniu subiektywnego odczucia zespołu nagłej zmiany strefy czasowej (tzw. jet lag) – korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 0,5 mg krótko przed pójściem spać pierwszego dnia podróży i przez kolejne kilka dni po przybyciu do celu podróży.

1052- Melatonina duo 750x300

Jestem zdenerwowana lub odczuwam niepokój

Jedną z częstszych przyczyn długiego czasu zasypiania mogą być też sytuacje stresowe, jakich doświadczamy w życiu na co dzień. Niepokój i zdenerwowanie odczuwamy nie tylko w obliczu nieprzyjemnych czy trudnych sytuacji, generują je również ciągły pośpiech, zbyt dużo obowiązków, brak czasu dla siebie. Nagromadzone w ciele i umyśle napięcia tym spowodowane nie sprzyjają wyciszeniu, ani szybkiemu zaśnięciu – myśli, którym nie mieliśmy czasu dać upustu w ciągu dnia, lubią się kłębić w głowie właśnie przed zaśnięciem, gdy udajemy się na (zasłużony!) odpoczynek.

Warto w takich sytuacjach sięgnąć po ziołowe, aromatyczne napary i herbatki. Konieczne jest, aby w całym tym życiowym pośpiechu, wygospodarować odrobinę czasu na relaksującą kąpiel czy przeczytanie przed snem kilku stron książki – ważne jednak żeby nie była to zbyt pasjonująca powieść, od której czytania nie możemy się oderwać.

*Dane w oparciu o profile uwalniania przeprowadzone przez wytwórcę suplementu diety, dostępne na stronie: https://mojasilaumyslu.pl/strefa-snu 

 

Źródła:
http://www.czytelniamedyczna.pl/2770,znaczenie-kliniczne-melatoniny.html
https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Niebieskie-swiatlo-komputerow-i-smarfonow-przed-noca-obniza-jakosc-snu,175178,11.html
https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2020/01/Suplementy-diety-Leczenie-czy-%c5%bcywienie.pdf
https://mojasilaumyslu.pl/wycisz-sie/ja-pracuje-a-ty-spisz-czyli-co-robi-nasz-mozg-podczas-snu
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności

 

 

Udostępnij

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?